Okolo 50-ky vám v korporácii často hrozí vyhazov alebo degradácia. Čo s tým?

Autor: Martina Valachova | 22.11.2020 o 8:52 | (upravené 22.11.2020 o 10:26) Karma článku: 5,32 | Prečítané:  1603x

Život plynie veľmi rýchlo. Ani sa nenazdáte a máte po 40-ke. No a potom je tu sladkých 50! Obdobie medzi 40-kou a 50-kou je navyše poznamenané krízou stredného veku. V súkromnom či v pracovnom živote. Alebo aj/aj. Čo s tým?

Za posledné roky stretávam čoraz viacej ľudí, ktorí sa v období medzi 40-kou a 50-kou začínajú cítiť nesvoji. Dosť často sa im rúca svet.

Hovorí sa tomu aj kríza stredného veku. Deje sa to každému z nás v rôznych formách. Otázkou je, ako sa s tým vysporiadať. Či vzdychať alebo to zobrať ako príležitosť.

Často sa o kríze stredného veku hovorí s posmeškami. Riešenia v praxi sú totiž rôzne. Nielen v súkromnej oblasti, ale aj v tej pracovnej narážame na kult mladosti. Hľadáme spôsoby ako byť chcení. 

Kríza stredného veku v práci?

Na tému diskriminácie (skrytej či otvorenej) som robila niekoľko rozhovorov. Napriek tomu, že sa o téme hovorí, skoro nič sa v tejto oblasti za posledné roky nedeje. Samozrejme, nejde len o problém na Slovensku. Podobne je to aj v iných krajinách. Ale nie až tak vypukle. Diverzita v tímoch je spôsob, ako si firma môže zabezpečiť lepšiu prosperitu a vyváženosť. Rýchlosť mladých a skúsenosti starších. Kde je teda problém?

Keď prídete do veku 50 rokov v korporácii vám zväčša hrozí degredácia a niekedy rovno prepustenie. Jednou z foriem, ako sa tomu ubrániť, je prejsť na voľnú nohu. Veľmi ma zaujala myšlienka dizajnéra Doda Dobríka. Rozprávala som sa s ním na tému freelance a aj o tom, ako prebudovať dvojplošník na Boeing takpovediac počas letu. Páči sa mi, že Dodo sa drží hesla, že freelancer končí svoj pracovný život smrťou. 

Ak ste vo veku po 45-ke, cítite, že to už v práci nie je ono (z akýchkoľvek dôvodov), možno je pre vás freelance tiež dobrou cestou. Len sa odvážiť a ísť. Vydať sa na cestu Znovuobjavenia seba/Reinventing yourself. Som preto nesmierne rada, že vzniká iniciatíva rovnomenného názvu. 

To, čo sa nazýva krízou stredného veku, je v skutočnosti prirodzená a pre náš ďalší život prínosná transformácia, ktorá sa v tej či onej forme deje každému. V živote pracovnom, ale samozrejme aj súkromnom.

Túto fázu nemá význam popierať. Oveľa zdravšie je ňou zmysluplne prejsť a získať tak do života radosť, spokojnosť a pocit hlbokého zmyslu. Tak, aby sme z nej vyšli posilnení a zrelší. Časom to možno využijú aj spomínané korporácie a zistia, že mať v tíme ľudí zrelých a silných má význam...

Martina Valachová

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: V očkovaní je chaos, každý si robí po svojom

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

Komentár Petra Schutza

Keď vedenie štátu mentálne nestíha

Riziko, že "kontinuálny skríning" situáciu zhorší, nie je zanedbateľné.


Už ste čítali?